* Jakuza *
Jakuza je jméno, které vyvolává u mnohých Japonců panický strach. Pevně uspořádaná zločinecká organizace založená na naprosté oddanosti členů se nezalekne pro dosažení svých cílů ničeho. V poslední době proniká čím dál víc do zahraničí.
Čísla 8-9-3 představují nejšťastnější kombinaci v japonské hře v kostky. Složením jejich počátečních písmen vzniká slovo JA-KU-ZA označující japonskou mafii. Jde o označení přiléhavé, protože hlavním polem působnosti jakuzy bývaly zejména hazardní hry a černé sázky. Japonsko je totiž země vášnivých sázkařů. Sází se na všechno možné, zejména na cyklistické a motocyklové závody, koňské dostihy a závody motorových člunů. Jiný název pro jakuzu je boryokudan.
K rozvoji jakuzy došlo během sedmnáctého století, kdy bylo Japonsko vyčerpáno vleklými občanskými válkami. Zemí táhly tlupy banditů a na ochranu proti nim vznikala společenství "služebníků měst" složená z úředníků, obchodníků, dělníků, potulných herců a žoldnéřů. Tato společenství postupně získávala větší moc a začala se uchylovat ke zločinecké činnosti. Uskupovala se do tzv. rodin, v jejichž čele stál ojabun, otec poskytující členům ochranu. Členové nazývaní kobunové neboli děti mu za to byli povinni bezpodmínečnou poslušností. Jednotlivé rodiny ovládaly malá území, města, vesnice, obchodní cesty a tržiště. Podobně jako italská mafie si násilnými prostředky vynucovali od lidí placení za "ochranu". Přijetí do jakuzy předcházel vždy iniciační obřad, který souvisel s kultem šintoismu. Jeho součástí bylo vypití šálku japonské kořalky saké jako gesto podřízení se ojabunovi. Ojabun měl svého přímého zástupce daigašiho a kromě toho byl obklopen šéfy jednotlivých podskupin jakuzy. Nováčci neboli sanšitové tvořili zvláštní neplnoprávnou vrstvu. Dá se říci, že toto uspořádání se do velké míry zachovalo dodnes.
V březnu roku 1992 zasadila japonská vláda jakuze nepříjemnou ránu. Vydala Zákon na předcházení nezákonným aktivitám příslušníků boryokudanu, tedy jakuzy. Termínem boryokudan byly definovány skupiny, jejíž členy jsou především osoby s popsaným trestním rejstříkem a jež projevují zločinecké tendence. Jakuza, která měla do té doby poloveřejný statut a často se skrývala za naprosto legálními podniky, ztratila na čas svou záštitu. Proti vládnímu opatření se kupodivu zdvihla vlna odporu a ostré kritiky z řad právníků, duchovních i inteligence. Mluvčí jakuzy vystupovali ve sdělovacích prostředcích, v jednom městě dokonce ženy a dcery příslušníků jakuzy zorganizovaly demonstraci. Vláda ovšem prosadila svou a začala jakuzu zatlačovat do podsvětí a tvrdě potlačovat její kriminální činnost
Před několika lety ohrozila organizaci jakuzy vnitřní krize způsobená smrtí Taoka-sana, tzv. "kmotra kmotrů". Boryokudan náhle neměl svého otce, nastalo bezvládí a nelítostné boje mezi jednotlivými rodinami. Někteří členové se chtěli i nadále držet tradic, jiní prosazovali využití nových možností s větším ziskem. Tím se ovšem narušila nepsaná smlouva, kterou Taok-san uzavřel s policií. Podle ní jakuza nebude obchodovat s omamnými jedy, bude se držet v pozadí a nebude používat střelné zbraně. Na oplátku japonské úřady přivřou oči nad tureckými lázněmi ukrývajícími nevěstince, nad gamblerskými hernami a podobně. V současné době se japonské mafii pravděpodobně rodí nový vůdce, Masatoši Kumagai. Tento japonský Al Capone je ve svých čtyřiceti letech jedním z nejvýznamnějších obchodníků Asie a od roku 1996 vede jednu z nejsilnějších organizací jakuzy.
* Během rituálního pozdravu vyhrazeného pro Kumagaie ukazuje člen jakuzy symbol organizace.
* Japonská jakuza má dnes více než sto tisíc členů v osmdesáti různých skupinách. Kandidátem na nového vůdce je úspěšný mladý obchodník Masatoši Kumagai.
* Většina členů jakuzy vyznává tradiční japonské náboženství šintoismus.